Ale lipa!

Lipiec to miesiąc, który zawdzięcza swoją nazwę właśnie lipie, drzewu, które w tym miesiącu obdarza nas pięknymi, aromatycznymi i jakże bogatymi w cudowne właściwości kwiatami. Nasze babki stosowały jako środek leczniczy nie tylko kwiaty lipy, ale również jej korę i liście. . W Polsce dziko występują dwa gatunki lipy, to lipa drobnolistna oraz lipa szerokolistna. Kwiaty obu gatunków cechują jednak podobne właściwości lecznicze.

W tym tygodniu w naszym domu wszyscy zajęli się zbiorem i suszeniem lipy, po to by w okresie jesienno- zimowym, gdy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby, pomogła nam wzmocnić nasz organizm a przy okazji dała radość w delektowaniu się pysznym jej smakiem.

Lipa na grypę i przeziębienie

Warto sięgnąć zatem po specyfiki z lipą w składzie, choćby po herbatę lipową. Ta jest sprawdzona w walce z przeziębieniem i grypą m.in. dzięki związkom śluzowym. Lipa ma właściwości rozgrzewające, napotne, przeciwzapalne. Trzy filiżanki herbaty z lipy dziennie powinny dać efekt. Napary z lipy zaleca się na oczyszczenie górnych dróg oddechowych, złagodzenie kaszlu. Działają one niczym naturalny inhalator. Napar z lipy sprawia też, że toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Płukanki z lipy można stosować przy bólu gardła. Lipa działa również moczopędnie. To za sprawą olejków eterycznych, które zawiera. Olejki te mają w swoim składzie specjalne związki, działające stymulująco na pracę kanalików nerkowych. To z kolei prowadzi do tego, że organizm produkuje i wydala więcej moczu.

Lipa na dobry sen

Na bezsenność lipa także jest w stanie zdziałać cuda. Istnieją przykładowo olejki eteryczne do kąpieli, po której powinno się iść od razu spać, a sen przyjdzie szybciej. Lipa ponadto działa odprężająco, przeciwskurczowo. Uspokaja zszargane nerwy, zmniejsza napięcie np. u osób o nadmiernej pobudliwości. Tego rodzaju olejki eteryczne są przeznaczone nawet dla dzieci i osób w podeszłym wieku.

Lipa jak kosmetyk

Kąpiel z lipą ma następną zaletę – działa jak krem czy balsam na skórę, regeneruje naskórek. Okłady z naparu lipy pomagają natomiast przy zapaleniu spojówek. Zmniejszają opuchliznę i obrzęki wokół oczu, rozjaśniają cienie pod oczami. Inne zastosowanie lipy to tonik lipowy, polecany m.in. do cery naczynkowej. Podobne zastosowanie wykazuje maseczka z lipy. Oba ujędrniają i uelastyczniają cerę. Mogą też rozjaśniać piegi. Lipa wpływa korzystnie na włosy i skórę głowy. Szampony lipowe zaleca się do włosów słabych i cienkich oraz z łupieżem.

Jak zbierać kwiaty lipy

Na zbiór lipy najlepiej jest wybrać gorący (ponad 30 stopni Celsjusza), słoneczny dzień ucinając gałązki z kwiatami (drzewo dobrze znosi przycinanie), a nie niszcząc całego drzewa. Zbieramy kwiaty z drzew, które rosną jak najdalej od ulic i dróg. Kwiaty należy zebrać z gałązki i ususzyć. Kwiaty trzeba suszyć w suchym, ale przewiewnym miejscu, najlepiej takim, w którym panuje podwyższona temperatura. Nie powinna ona jednak przekraczać 35 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby miejsce było zacienione, a nie nasłonecznione. Kwiaty będą wysuszone, gdy ich zapach będzie przypominać miodowy, a ich kolor zmieni się na jasnożółty lub biało-żółty.

Ciekawostki o lipie

To drzewo długowieczne. Może żyć kilkaset lat i w tym czasie osiągnąć ponad 40 metrów wysokości. W Cielętnikach niedaleko Częstochowy rośnie najstarsza lipa w Polsce, ma ponad 500 lat. Uważa się ją za cudowne drzewo. Stoi ona blisko kościoła, na którego murze widnieje wizerunek św. Apolonii, patronki dentystów. Z lipą w Cielętnikach wiąże się legenda. Głosi ona, że kora z lipy w tej wsi pomaga na bóle zębów. Wystarczy ugryźć korę i będzie po sprawie. To z tego powodu niektórzy pielgrzymi wbijają zęby w drzewo w Cielętnikach. Aby legendarna lipa nie została kompletnie zniszczona – a precyzując: obgryziona – przez turystów i pielgrzymów smakujących jej korę, wokół drzewa rozstawiono siatkę ochronną.

Dbajmy o zdrowie, o dobry nastrój i samopoczucie, korzystajmy z natury i zamiast sięgać po apteczne specyfiki pijmy pyszną i zdrową lipę. Smacznego!!!