W piątek w Naszym Domu obchodziliśmy „Dzień Salami”.
Salami to prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych wędlin. Występuje w przeróżnych regionach świata, ale włoskie salami uznawane są za najlepsze na świecie. Historia salami i innych wędlin ma we Włoszech starożytne korzenie. Istnieją dowody, że sposoby ich produkcji znane były w czasach, gdy na tych ziemiach przebywali Etruskowie. Udowodniono też, że praktyki konserwowania mięsa solą sięgają starożytnego Egiptu i Grecji, a nazwa salami prawdopodobnie pochodzi od staro łacińskiej nazwy procesu solenia.
- Salami Toscano
- Salami Milano
- Salami Napoli Piccante
- Finocchiona IGP
- Salami Spianata
- Salami Sopressa Veneta
- Salami Nostrano
Istnieją pewne cechy wspólne decydujące o tym czy salami jest dobrej jakości. Na początku upewnij się, czy jelito jest naturalne, ma estetyczny wygląd i jest pozbawione plam. Uważaj na wędliny, które są zbyt ciemne i mają tendencję do żółknięcia. Zapach salami powinien być świeży, intensywny, a lekko kwaśny świadczy o tym, że wędlina może nie być zbyt świeża.
A teraz czas na degustację!
Pracownia kulinarna przygotowała Pizzę z salami – była przepyszna. Kolejne pracownie zaprezentowały swoje rysunki i wierszyki.