Dzień Ciasta

26 listopada to piękny kulinarnie dzień – Dzień Ciasta. To wyjątkowy dzień dla entuzjastów wypieków, a także doskonała okazja, by przygotować domowe pyszności. W teorii ciasto to plastyczna i elastyczna masa powstała przez zagniecenie mąki, wody i innych składników, m.in. cukru, jajek, tłuszczów. Ale w praktyce – czym jest i może być ciasto – tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia.
Jaka jest historia ciasta? Już w epoce neolitu z ziarna zboża robiono pierwsze placki, które wypiekano na węglach w popiele i na rozżarzonym kamieniu. Z czasem do ciasta na pieczywo zaczęto dodawać miód i tak powstało pierwsze pieczywo cukiernicze. Wielbicieli ciast możemy podzielić na zwolenników tradycji czyli serników, makowców, szarlotek oraz tych, którzy gustują w nowościach, do których można zaliczyć tiramisu, bezę itd. Kiedyś tradycją były ciężkie kremowe ciasta na maśle, margarynie na jajkach, dzisiaj robi się ciasta delikatne, które są lżejsze i smaczniejsze.
By przyrządzić pyszne ciasto potrzeba czasu, dobrego przepisu i konkretnych cech charakteru. Przede wszystkim jednak trzeba mieć do tego serce. Najgorzej jeśli ktoś jest rozkojarzony i robi, bo musi. Efekt pieczenia z sercem, to piękny zapach w domu, niezły smak i świadomość, że zrobiło się coś dla siebie i swojej rodziny.
Na dzisiejszych zajęciach spotkaliśmy się wszyscy na jadali w celu wspólnych wypieków. Dzień ciasta, który obchodzimy dziś w naszym ośrodku, to wyjątkowy dzień dla entuzjastów wypieków, a także doskonała okazja by przygotować domowe pyszności. Nasi uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna miała za zadanie z przygotowanych produktów, kierując się oczywiście przepisem i radami terapeuty stworzyć muffinki. Druga pod nadzorem pracownika placówki miała za zadanie przygotować ciasto, a następnie stworzyć i wypiec ciasteczka maślane. Prace kulinarne sprawiły naszym uczestnikom wiele radości, relaksu oraz spełnienia pasji cukierniczych.