„Ogólnopolski dzień walki z depresją”

Ogólnopolski dzień walki z depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie – tak wynika z danych WHO. Każdy z nas jest narażony na depresję, dlatego nie warto bagatelizować jej objawów. To jedna z najbardziej popularnych chorób, która w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludzi w społeczeństwie, a także jest przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Szybkie tempo życia, stres, nadmiar obowiązków czy też brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, iż na depresję zapadają nie tylko osoby dorosłe ale także dzieci. Depresja to nie tylko objawy psychiczne takie jak: odczuwanie smutku, potrzeba samotności, niska samoocena, problemy ze snem, ale także objawy fizyczne jak na przykład : brak apetytu, zaburzenia miesiączkowania, migreny, suchość w gardle czy ciągłe zmęczenie. I nie należy jej mylić z chwilowym brakiem nastroju gdyż objawy depresji utrzymują się długo powodując, że chorzy nie są w stanie poradzić sobie z problemami życia codziennego.

Tego i jeszcze wiele innych ważnych informacji na temat depresji dowiedzieliśmy się dziś od Pana Kamila, który jako psycholog wprowadził nas w tajniki tej choroby. Podczas spotkania każdy miał możliwość włączenia się do dyskusji i wspólnie przedyskutowaliśmy każdy poruszany problem. Bardzo ciekawe spostrzeżenia specjalisty oraz duży zasób wiedzy pomógł wielu z nas zrozumieć, że nie jest to proste schorzenie i potrzeba wiele czasu i poświęcenia zarówno osoby dotkniętej jak i ich rodzin czy najbliższego środowiska, aby móc pokonać depresję i wyjść całkowicie z tej choroby.

Jak powiedziała Penelope Sweet- „ Depresja jest karmiona niewyleczonymi ranami duszy” zatem dbajmy o to, aby było ich jak najmniej.