Wiosna to pora odrodzenia – rośliny i zwierzęta zaczynają budzić się do życia, pojawiają się pierwsze liście, kwiaty zaczynają kwitnąć, a my zyskujemy więcej energii. Wiele osób nie może się doczekać tej pory roku.
W Polsce pierwszy dzień wiosny to 21 marca. Jest to dzień równonocy wiosennej, czyli moment, kiedy na równiku Słońce znajduje się dokładnie nad punktem Barana. Oznacza to, że dzień i noc trwają wtedy tyle samo. To symboliczne przejście zimy w wiosnę budzi wiele pozytywnych emocji i nadziei na przemiany w przyrodzie.
Zgodnie z tradycją, w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Wszyscy razem udaliśmy się na podwórko, aby spalić na ognisku naszą wcześniej przygotowaną Marzannę, symbolizującą zimę. To obrzęd przepędzania zimy, a przywitania nowej pory roku – wiosny. Następnie przeszliśmy na salę „rekreacji i ruchu”, gdzie nastąpiła burza mózgów przy odgadywaniu wiosennych zagadek. Uczestnicy spędzili miło czas na rozmowach przy kawie i herbacie, słuchając piosenek o wiośnie, pobudzających nas do życia. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla oraz zapiekanych ziemniaczków w mundurkach z sosem tzatziki.
Pierwszy dzień wiosny to szczególny czas dla wielu osób. Dni stają się coraz dłuższe, temperatura rośnie, a kwiaty kwitną – trudno oprzeć się wiosennej ekscytacji!