„Wiecznie zielonym ozdobne bukszpanem,
I suszonym latem ziołami,
Efekt podkreśla witka wierzbowa
Leciutkie kotki puszyste chowa,
Kokardy barwne, taśmy tiulowe,
A nawet trawy cylkamenowe
Na tę okazję pięknie barwione…”
Zwyczaj wykonywania palm podobno sięga czasów przedchrześcijańskich. Dawni Słowianie w wiosennym okresie przygotowywali „wiechy”. Miały one zapewniać pomyślność i odpędzać złe moce. Do ich przygotowania wykorzystywano gałęzie drzew oraz rośliny, które miały – jak wierzono – magiczne właściwości. Z czasem zwyczaj przeniknął do tradycji chrześcijańskiej, ulegając modyfikacji. Palmy wielkanocne nawiązują do wspominanych palmowych gałązek, jakimi witano Jezusa w Jerozolimie, jednocześnie symbolizują zmartwychwstanie i życie wieczne. To także znak triumfu, męczeństwa, odkupienia oraz zapowiedzi raju. Palemki to znak odrodzenia. Poszczególne elementy dekoracji, jak też kolory, mają symboliczne znaczenie. Zieleń to oznaka nadzieli, fiolet – oczekiwania, czerwień – miłości, żółty – odrodzenia, siły. Korona wieńcząca palmę to znak Chrystusa Króla, a spływające z niej wstążki – łączą niebo z ziemią.
Dawniej palmy wielkanocne były zazwyczaj pękami gałązek, głównie wierzbowych, gdyż to drzewo kojarzy się w naszej tradycji z witalnością oraz odradzaniem się życia. Do bukietów dokładano także gałązki bukszpanu, barwinka oraz leśnych borówek. Dziś palmy to często małe dzieła sztuki, które tworzy się z żywych, suszonych, a czasem i sztucznych roślin. Najpiękniejsze są jednak te naturalne, zrobione własnoręcznie.
My również postanowiliśmy wykonać palmy własnoręcznie i z tej okazji zaprosiliśmy do nas Panią Marzenkę Siemaszko, która po pierwsze wie wszystko albo prawie wszystko o znaczeniu, właściwościach i symbolice poszczególnych roślin, po drugie na co dzień pielęgnuje i stara się przekazywać tradycje ludowe związane z naszym regionem a po trzecie jest świetną nauczycielką, która społecznie angażuje się w prowadzenie Koła Gospodyń Wiejskich – Nowalijki” z Nowej Wsi. Mając przed sobą przygotowane wcześniej materiały do robienia palm tj. suszone i pofarbowane trawy, suszone zboża, kolorowe kwiaty z bibuły, bazie, gałązki brzozy, bukszpan, suszone kwiaty i wstążki przystąpiliśmy do wykonywania indywidualnie wymyślonych palm. Pani Marzenka zapoznała wszystkich z podstawowymi technikami ich tworzenia i wytłumaczyła jak wykonywać poszczególne warstwy, tak by w końcowym efekcie powstała piękna, indywidualna palma. Wszyscy spisali się na medal i pomimo początkowych trudności w pleceniu, każdy wykonał swoją palmę, z której był naprawdę dumny. W podziękowaniu za poświęcony czas i nieocenioną wiedzę podarowaliśmy pani Marzence wykonanego w pracowni plastycznej wielkanocnego zająca a wspólne zdjęcie będzie niezapomnianą pamiątką dla wszystkich.