Światowy dzień śniegu obchodzimy corocznie 15 stycznia. Ten nietypowy dzień powstał w 2012 roku dzięki staraniom Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Ma on na celu zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania sportów zimowych i edukować społeczeństwo o śniegu.
A więc trochę o śniegu – płatki śniegu to pojedyncze kryształy lodu, powstające w chmurach. Nabierają unikalnego kształtu podczas opadania – płatek śniegu, który opadł na ziemię, wygląda zupełnie inaczej niż na początku swojego lotu. Płatki śniegu prawie zawsze mają sześć ramion – zdarzają się jednak nawet dwunastoramienne. Wygląd ramion zależy głównie od temperatury i wilgotności powietrza. Każdy płatek śniegu jest unikalny – szansa, że powstaną dwie bliźniacze drobinki śniegu, są prawie równe zeru!
W naszym ośrodku obchodziliśmy ten dzień od samego rana. Pierwszym punktem zajęć było wysłuchanie prezentacji na temat powstania tego nietypowego dnia oraz jak powstaje śnieg. Następnie uczestnicy otrzymali karty pracy, w których znajdowały się łamigłówki, puzzle oraz kolorowanki zawierające tematykę śniegu oraz sportów zimowych. Nasi podopieczni bardzo lubią tego typu zadania. Podsumowując wyżej opisany dzień wyszliśmy na zewnątrz by wspólnie ulepić bałwana. Mimo tego, że temperatura jest poniżej zera i śnieg słabo się lepił wspólnymi siłami udało się nam ulepić zacnego bałwana.