Biały w odróżnieniu od czarnego z pewnością jest kolorem. Choć wydawać by się mogło, że jest to barwa najczystsza, jest przeciwnie, bo składa się z wielu innych kolorów. By powstała biel muszą się zmieszać wszystkie kolory widma światła.
Znaczenie i odbiór koloru białego zależny jest od kręgu kulturowego. W jednych budzi pozytywne konotacje, w innych kojarzy się ze smutkiem. Na wschodzie np. w chinach i kręgu kultury azjatyckiej, biel jest kolorem kojarzonym ze śmiercią i przywdziewanym na pogrzeby. W kulturze zachodniej natomiast kolor biały podkreśla niewinność i kojarzony jest z boskością. Pojawia się na ślubach jako barwa sukni panny młodej, jest wykorzystywany podczas chrztu i Pierwszej Komunii Świętej.
Poprzez nawiązanie do koloru mleka biel kojarzona była z dobrobytem i pomyślnością. Dawniej też biały kojarzony był z bogactwem, bo farbowanie na biało było kosztowne i mogli sobie na to pozwolić jedynie zamożni. W starożytnym Egipcie faraonowie nosili biel, co miało dodatkowo podkreślać ich boską naturę.
Biały to symbol czystości, niewinności, nowego początku. Nawiązuje do koloru aniołów i uznawany jest za przeciwieństwo zła, utożsamianego z kolorem czarnym. Biały to także symbol młodości. Kojarzony ze sterylnością, zaufaniem i wsparciem
Kolor biały budzi skojarzenia z czystą, niezapisaną kartką, która może być nowym początkiem. Jednocześnie to także czysty umysł i kreatywność. Mimo iż biały jest bezpieczną barwą, nie można z nią przesadzić, zbyt wiele bieli szczególnie w większej ilości np. we wnętrzach może przytłaczać, sprawiać uczucie obcości i chłodu.
Biel łagodzi emocje, może zmniejszać stres, uspokajać i poprawiać samopoczucie. Będzie zapewniać relaks, przyda się do odpoczynku. Sprzyja koncentracji, jest przydatna podczas nauki. Bezsprzecznie wiąże się także ze świeżością i nowoczesnością. Powinny go wybierać osoby, które chcą myśleć jasno i przejrzyście. Będzie odpowiedni dla tych, którzy są otwarci na możliwości. Biel może pobudzać do kreatywnego działania. To także kolor ekstrawagancki. Powinny go unikać osoby niepewne, z trudnościami w działaniu, oraz smutne i niezdecydowane.
Takich właśnie informacji i ciekawostek dowiedzieli się nasi uczestnicy z okazji dzisiejszego Białego Dnia.
Dzisiejszy dzień w całości przeznaczony był temu kolorowi. Nasi uczestnicy zaznaczyli jego obecność kolorem swojej garderoby – białe sweterki, koszule, kardigany, bluzy czy spodnie. Czekało na wszystkich niebanalne i bardzo twórcze zadanie. Po wylosowaniu przez każdą pracownię bazowego materiału- oczywiście w białym kolorze- rozpoczęła się kreatywna praca. Polegała na tworzeniu elementu obrazka, który wędrował po kilku minutach do następnej pracowni, gdzie kolejni uczestnicy wzbogacali go o swój twórczy element. W taki sposób powstało osiem wyjątkowych prac wykonanych z takich materiałów jak: wata, papier toaletowy, włóczka, waciki, materiał, farba, bibuła czy pisak. Nasi uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, wyobraźnią i oczywiście cierpliwością a powstałe obrazki same w sobie stanowiły dla nich największą nagrodę.