Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie zgodnie z definicją WHO składa się z dobrostanu w trzech zakresach: fizycznym, psychicznym i społecznym. Zdrowie psychiczne to więcej niż brak zaburzeń psychicznych. Jest ono dobrostanem, w którym realizowane są możliwości jednostki, radzi sobie ona z sytuacjami życiowymi, uczestniczy w życiu społecznym, a także produktywnie pracuje. Zdrowie psychiczne jest nie tylko brakiem zaburzeń, ale stanowi również podstawę dobrego samopoczucia i zdolności funkcjonowania w społeczeństwie.

Dbając o zdrowie psychiczne naszych uczestników oraz własne, zorganizowaliśmy w placówce wspólne zajęcia. Wstęp zajęć, składający się z teorii wyjaśniającej: czym jest zdrowie psychiczne, jak należy o nie dbać oraz jakie emocje towarzyszą nam w codziennych sytuacjach życiowych, pozwolił nam przejść do realizacji zadania praktycznego. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery drużyny, z których każda wylosowała jedną emocję. Ich zadaniem było opisanie sytuacji, które sprawiają, że czujemy SMUTEK, ZŁOŚĆ, RADOŚĆ czy GNIEW.

Po zakończeniu zadania podsumowaliśmy swoje odpowiedzi i doszliśmy do wniosku, że emocje mają charakter przemijający i spełniają różne funkcje w  naszym życiu. Jednak pozytywny wpływ na nasz organizm ma doświadczanie emocji przyjemnych, warto zatem dbać o dostarczanie sobie pozytywnych doświadczeń, jednak nie zapominajmy, że te określane jako nieprzyjemne mają również istotne znaczenie. Warto mieć również „bratnią duszę”, która w sytuacjach trudnych będzie dla nas wsparciem i ostoją.
Dla wielu uczestników to ŚDS jest miejscem gdzie odnajdują spokój i ukojenie.