Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Corocznie 5 maja obchodzimy w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90-tych, ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało „ Spotkanie z godnością”. Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, urzędach oraz w życiu codziennym.
W związku z tym wydarzeniem przygotowaliśmy uczestnikom prezentację multimedialną, której celem było uświadomienie z jak wielkim problemem borykają się osoby z niepełnosprawnością. Ważnym aspektem podczas prezentacji była możliwość wyrażenia własnego zdania na temat zmagań, jakie część z nas pokonuje każdego dnia. Uczestnicy podzielili się doświadczeniem w codziennym pokonywaniu barier i tym jak sobie z nimi radzą. Następnie, aby zobrazować niepełnosprawność, chętni uczestnicy wcielili się w osobę niewidomą, której zadaniem było pokonać tor przeszkód z zawiązanymi oczami posługując się wyłącznie laską. Kolejnym zadaniem było napisanie na tablicy własnego imienia nie używając do tego rąk, a tylko i wyłącznie ust. W podsumowaniu uczestnicy zgodnie uznali, że zadania nie były łatwe i pokazały im jak trudno zmagać się w życiu codziennym po utracie kończyn bądź któregokolwiek ze zmysłów.

Halina Bortnowska, publicysta, działaczka społeczna, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wywiadzie dla Fundacji „Integracja”:

„Jestem dyskryminowany” znaczy „czuję się odepchnięty, niepotrzebny, nieuszanowany”. Znam wiele osób niepełnosprawnych. Sama powoli tracę wzrok, siły, więc się właśnie taką osobą staję. Bywa, że czuję się jakby odrzucona przez rzeczywistość nie zaplanowaną dla osób takich jak ja.To co kiedyś robiłam ot tak, np.: zakupy, teraz wymaga szczegółowego planowania. A ludzie? Ufam, że jeśli odrzucają innych, to dlatego, że brakuje im empatycznej wyobraźni- zmysłu odgadywania czyichś potrzeb. Zamiast odrzucić, pomyślmy: dlaczego ktoś czeka na pomoc. Jeśli o nią nie prosi, zamiast narzucać się, spytajmy: czy możemy się na coś przydać.