Dzień Samolotów z Papieru (ang. Paper Airplane Day) to nietypowe święto przypadające w maju. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodził się pomysł celebrowania tej prostej zabawki. Wydarzenie to obchodzone jest jednak również w innych krajach, bowiem tworzenie maszyn z kartek to świetna i pożyteczna zabawa, wbrew pozorom nie tylko dla dzieci.
Rozwijanie kreatywności, wyobraźni, umiejętności manualnych to kolejne ważne zalety. W końcu składanie papierowych maszyn to relaksujące zajęcie, świetna metoda na stres. Obchody święta polegają oczywiście na tworzeniu samolotów z papieru. Po utworzeniu maszyny, przyozdobieniu jej, należy wzbić ją w powietrze, co wymaga odpowiedniej techniki i wiedzy.
Sztuka tworzenia origami była znana już w starożytnych Chinach. Co więcej, wielu wynalazców korzystało z papierowych modeli, by przetestować swoje prawdziwe maszyny, choćby Leonardo Da Vinci. Także dziś dla wielu osób tworzenie samolotów z kartek to coś więcej niż zabawa — organizowane są zawody, np. w kategorii najdłuższy lot i najdłużej utrzymujący się samolot w powietrzu. Pierwszy z rekordów wynosi 69,14 metrów, drugi to 27,9 sekundy.
W naszym Domu z okazji obchodów „Dnia Samolotów z Papieru” zorganizowaliśmy konkurs najdalszego lotu papierowym samolotem. Uczestnicy mieli czas aby się przygotować, czyli złożyć najlepiej latający samolot i go przyozdobić.
Po ekscytującym konkursie lotów wyłoniono zwyciężczynię – Panią Monikę Rybicką. Drugie miejsce zajęli ex aequo Andrzej Kaszuba i Karolina Grenda, trzecie natomiast Jan Kluczewski i Anna Bobińska. Wręczono też wyróżnienia na pięknie udekorowane samoloty.