„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste…”
Flaga Polski to jeden z trzech symboli narodowych obok godła i hymnu. Flaga Polski doczekała się swojego święta, które przypada na dzień 2 maja, między Świętem Konstytucji 3 maja a Świętem Pracy. Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2004 r. Oficjalnie Flagą Polski jest flagą narodową od 1831 r.
Wygląd flagi nie jest skomplikowany – na fladze widnieją dwa, równej szerokości, pasy w kolorze bieli (na górze) i czerwieni (na dole). Wybór barw flagi jest odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona).
Ciekawostką jest, że polska flaga nie zawsze była biało-czerwona – dziewiętnastowieczne Królestwo Polskie do tradycyjnych barw dołożyło trzeci pas, szafirowy. Z kolei w Rzeczypospolitej Obojga Narodów obowiązywała flaga biało-czerwona, lecz złożona z dwóch pasów czerwonych, pomiędzy którymi umieszczono pas biały.
Z okazji Dnia Flagi w naszym domu w każdej pracowni od rana powstawały piękne, patriotyczne prace- wyklejanki, flagi, obrazki czy kotyliony symbolizujące naszą flagę. Od rana rozbrzmiewały patriotyczne pieśni, które u niejednego uczestnika wywołały wzruszenie i nostalgię. Każdy dziś mógł skosztować przygotowany w pracowni kulinarnej deser o bardzo patriotycznym wyglądzie i dowiedzieć się ciekawostek na temat Polskiej Flagi.