30 czerwca to Dzień Motyla Kapustnika.
Bielinek kapustnik to duży motyl z rodziny bielinkowatych Pieridae. Można go spotkać na łąkach, skraju lasu, w mieście, terenach ruderalnych, zaroślach, przydrożach. Motyle te pojawiają się w naszym klimacie zazwyczaj w dwóch pokoleniach w ciągu roku: od kwietnia/maja do czerwca fruwa pokolenie wiosenne, zaś z początkiem lipca pojawia się letnie pokolenie, które występuje do połowy września. U tego gatunku samce różnią się wyglądem od samic – samiec kapustnika nie posiada czarnych plam na wierzchu przednich skrzydeł, ma za to dwie czarne plamki na ich spodzie. Samica zaś wyróżnia się dwiema czarnymi, dużymi plamami zarówno na spodzie, jak i na wierzchu skrzydła. Samice składają około 200–300 żółtopomarańczowych jaj na spodzie roślin z rodziny krzyżowych, głównie na kapuście warzywnej. Gąsienice żyją gromadnie na wierzchu liści rośliny pokarmowej. Przepoczwarczają się na płotach, murach, pniach drzew, suchych roślinach. Motyle żywią się nektarem kwiatów, szczególnie chętnie odwiedzają kwiaty czerwone, fioletowe, niebieskie i białe.
Bielinek kapustnik znany jest ze swoich wędrówek. W przeszłości obserwowano niejednokrotnie ogromne ilości wędrujących kapustników. Obecnie bielinek kapustnik jest spotykany zazwyczaj pojedynczo, od czasu do czasu, z pewnością jest o wiele mniej liczny i rzadziej widziany niż pokrewne bielinki: rzepnik i bytomkowiec. Wiąże się to głównie z przekształceniem upraw, powszechną chemizacją i automatyzacją rolnictwa oraz zanieczyszczeniem środowiska.
Dzisiejszego dnia w naszym ośrodku obchodziliśmy Dzień Motyla Kapustnika. Nasza uczestniczka Pani Ewa Buszewicz – Zdanowicz zajmowała się kolekcjonowaniem motyli rożnego gatunku, m.in. Kapustnikiem. Chcąc podzielić się nabytą wiedzą oraz pokazać swoją kolekcję motyli w pięknych gablotach, Pani Ewa, przygotowała wykład i opowiedziała wiele ciekawych informacji na temat Kapustnika. Uczestnicy mogli zadać swoje pytania oraz zobaczyć motyle na żywo.