Dzień Owoców

W  lipcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. To świetna okazja by sięgnąć po dobra natury, zmienić swoją dietę i zacząć cieszyć się zdrowiem i energią. Doceniając potencjał owoców możemy liczyć, że nasz organizm odwdzięczy się w pełni, gwarantując młody i promienny wygląd.

Owoce odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Owoce zawierają antyoksydanty, takie jak: witamina A, witamina C i witamina E oraz flawonoidy, które usuwają wolne rodniki powstające w organizmie podczas palenia papierosów, stresu, stanów zapalnych oraz narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe. Owoce to również źródło zbawiennych kwasów, które potrafią zregenerować i odmłodzić skórę. Świeże owoce, soki owocowe oraz owoce suszone powinny znaleźć się w jadłospisie na każdy dzień.

Chciałoby się powiedzieć, żeby jeść je często. I prawidłowo, ponieważ dzięki spożywaniu dużych ilości owoców, dostarczamy do organizmu cenne witaminy, błonnik i antyoksydanty.

Okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma również czas, kiedy je spożywamy. Istnieje także kilka innych zasad, dzięki którym spożywanie owoców przyniesie nam rzeczywiście szereg korzyści.

Oto najważniejsze:

  • Owoce spożywamy bez towarzystwa

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, jest to, aby owoce zjadać tylko i wyłącznie jako samodzielny posiłek. Nie powinniśmy traktować ich jako zagryzki do kanapek, jako składnik ciasta czy sałatki do lodów, lecz jako oddzielne danie. Nasz organizm, trawiąc owoce potrzebuje różnych enzymów, aby rozłożyć zawarte w nich cukry proste, a także przyswoić błonnik i substancje odżywcze.

Dzięki temu, że owoce są lekkostrawne, jest to szybki proces, wymagający od układu trawiennego pełnego zaangażowania, by w sposób maksymalny wykorzystać dobroczynność malin, jabłek lub truskawek.

Jednak jeśli razem z owocami w żołądku znajdą się białka, tłuszcze i węglowodany złożone, mechanizm trawienia ulega zaburzeniu. Niestrawione resztki zaczynają gnić w jelitach, powodując mdłości, zgagę, wzdęcia i gazy.

  • Owoce tylko na pusty żołądek

Jeśli spożywamy owoce samodzielnie, po 2 lub 3 godzinach od ostatniego posiłku, dajemy sobie szansę na pełne wykorzystanie ich właściwości zdrowotnych i odżywczych. Owoce są trawione w pełni, substancje dobroczynne przyswajane, zaś niestrawione resztki łatwo wydalane, przyspieszając metabolizm i ruchy perystaltyczne jelit.

Doskonałym rozwiązaniem jest zjadać jabłko około 2 godziny po ostatnim posiłku i godzinę przed kolejnym, aby żołądek miał odpowiednią ilość czasu.

Świetnym pomysłem jest także spożywanie owoców na czczo lub między śniadaniem a obiadem. Rano potrzebujemy cukru i energii, wieczorem mogłyby nam utrudniać spokojny sen. Ponadto, nie powinno się łączyć różnych typów owoców, np. śliwek z cytrusami, ponieważ jest to rewolucja dla żołądka.

  • Sok zamiast owoców

Zamiast solidnej porcji owoców, można wypić szklankę soku, najlepiej świeżo wyciśniętego w wyciskarce – dzięki temu urządzeniu zachowuje się błonnik zawarty w cząstkach owoców, w przeciwieństwie do soku wyciskanego w sokowirówce.

Jeśli decydujemy się na gotowy sok z kartonu, dokładnie sprawdźmy jego skład, by mieć pewność, że nie jest to napój owocowy.

W naszym Domu każda pracownia przygotowała przedstawienie jednego z owoców w formie piosenki, wiersza lub prezentacji. Na zakończenie była degustacja pysznych, zdrowych owoców, którymi wszyscy się zajadaliśmy.