Dzień Tolerancji

Tolerancja pochodzi od łacińskiego słowa „tolerantia”, które oznacza znosić lub tolerować. Pierwotnie odnosiło się do tego, że nawet jeśli coś nie pasuje do kogoś mentalnie lub emocjonalnie, musi cierpliwie w tym wytrwać. W zasadzie nie ma innego wyjścia, może tylko przyznać się do tego i to zaakceptować. Nieważne, czy jest to pogląd, zachowanie, osoba, czy rzecz. Jednak w ostatnich latach koncepcja tolerancji jest bliższa rozważaniom i akceptacji. Określa bardziej stopień przyjęcia przeciwstawnego elementu, czy to kulturowego, etnicznego, religijnego, czy społecznego.
Tolerancja nie oznacza jednak przymusu. Nie chodzi o to, że musisz znosić czegoś, co powoduje Twój ból, niepokój, napięcie lub pozbawia emocjonalnego, fizycznego, intelektualnego rozwoju. Ale jeśli wiedząc, że ludzie wokół Ciebie mają prawo do wyrażania siebie, do działania i do innych motywacji, nie negujesz ich zachowań i pozwalasz sobie na życie bez osądzania innych, jesteś osobą tolerancyjną.
W tym dniu postanowiliśmy wraz z naszymi uczestnikami omówić to ważne zagadnienie. Na początek wysłuchaliśmy wykładu wprowadzającego nas w temat tolerancji, definicji tego słowa oraz jej typów.
Każdy obecny mógł wypowiedzieć się własnymi słowami czym dla niego jest tolerancja, podając przykłady z codziennego życia. Na zakończenie została przygotowana inscenizacja przedstawiająca trzy różne rasy, które prezentowały odmienne style życia, kulturę czy religię. Miało to na celu ukazanie faktu, iż mimo różnic wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie liczy się to jakie jest nasze wyznanie, kolor skóry, a tylko to czy jesteśmy dobrymi ludźmi w życiu codziennym.