Corocznie 5 maja obchodzimy w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rendez-vous de la Dignité („Spotkanie z godnością”). Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym.
Również w Naszym Domu obchodziliśmy ten dzień. Uczestnicy wzięli aktywny udział w pogadance na temat szczególnego znaczenia tego Dnia. Pogadankę poprowadził psycholog Kamil, który w sposób dostępny wyjaśnił ważne aspekty tolerancji w stosunku osób niepełnosprawnych.
Następnie obejrzeliśmy film, który ukazał nam realia życia osoby niepełnosprawnej posiadającej niezwykłe talenty na tle różnych zachowań ludzi w społeczeństwie. Dzięki niemu wielu nas zrozumiało sens Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Trzy piętra. Szerokie schody, poręcz. Najgorszy pierwszy krok, taki rozpęd. (…) Krok, jeden, drugi. Przystanek. Kurczowe czepianie się uchwytu, wspinaczka na Mount Everest. Codzienna, skromna, bez kamer i wtykania flagi na szczycie.
Sylwia Chutnik, „Kieszonkowy atlas kobiet”