Uniwersytet Warmińsko-Mazurski po raz kolejny udowodnił, że drzwi uczelni są otwarte dla wszystkich, którzy gotowi są na poszerzanie swojej wiedzy. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki od ponad 20 lat przyciągają do Kortowa tysiące osób, dla których przygotowywane są warsztaty, wykłady i inne zajęcia. My wraz z naszymi ciekawymi świata uczestnikami jesteśmy tam co roku, gdyż wiemy, że ten trzydniowy festiwal popularnonaukowy daje możliwość spotkania się z prawdziwą nauką, uświadamia nam rolę nauki w życiu i jej wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Organizatorzy przekazują zarówno młodszym, jak i starszym wiedzę oraz wskazują możliwości płynące z badań naukowych, przybliżają, urealniają i motywują do działania, wytyczają drogę do podniesienia poziomu wiedzy, a co za tym idzie, możliwości rozwoju.
W środę 20 września udaliśmy się do Katedry Architektury Krajobrazu w Kortowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach ekologiczno- plastycznych pt. „ Eko- widokówka z przesłaniem” oraz mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotografii „ Ogrody przyszkolne- w zgodzie z naturą”. Nasi uczestnicy mogli stworzyć własnoręcznie, przy użyciu stempli, pieczątek, tuszu i kolorowych kredek, piękne pocztówki z papieru ekologicznego. Była to nie tylko świetna przygoda artystyczna jak ale również świetna alternatywa dla osób chcących zadbać o środowisko naturalne.
Czwartek 21 września zaprowadził nas na Wydział Rolnictwa i Leśnictwa do katedry Chemii Rolnej i Środowiskowej gdzie wzięliśmy udział w warsztatach- „ Wiem co jem- ziemniaczany duet: chipsy i frytki”. Pan profesor wyjaśnił nam od strony naukowej jak zachowuje się ziemniak podczas różnych obróbek termicznych i fizycznych a my zamieniając się na chwilę w laborantów mieliśmy możliwość wykonać 9-cio stopniową skalę duńską gotowych chipsów i frytek. Te bardzo ciekawe i wyjątkowe warsztaty zakończyły się uzyskaniem przez każdego uczestnika certyfikatu naukowo- dydaktycznego, z którego każdy był bardzo dumny.
W piątek 22 września zagościliśmy na Wydziale Biologii i Biotechnologii, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „3xZ o grzybach. Zobaczyć, zrozumieć, zapamiętać”. Poznaliśmy tam odmiany i gatunki grzybów oraz wykonaliśmy prawdziwe preparaty z drożdży obserwując pod mikroskopem pączkujące komórki. Wiemy również dlaczego warto spożywać grzyby. To dzięki zawartości polisacharydów, betaglukanów, terpenoidów oraz lektyn grzyby posiadają silne działanie antynowotworowe i obniżają ciśnienie. Inne związki w nich zawarte działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwcukrzycowo.
Z– zobaczyliśmy jak wyglądają i rozmnażają się grzyby.
Z– zrozumieliśmy, jak działają na nasz organizm.
Z– zapamiętamy, że warto je jeść!!!
Trzy intensywne dni wzbogaciły nas o nową wiedzę i umiejętności, które z pewnością wykorzystamy w swoim życiu.