Międzynarodowe Święto Muzyki przypada na 1 października. Zostało ono ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, dyrygenta i skrzypka ze Stanów Zjednoczonych, który w tym czasie był prezydentem Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. Celem zainicjowania tego święta było upowszechnianie muzyki wśród ludzi. Chciano uwrażliwić publiczność i pokazać piękno płynące z dźwięków instrumentów prawdziwych wirtuozów.
Międzynarodowe Święto Muzyki to wyjątkowa okazja do celebrowania piękna muzyki.
Czy muzyka faktycznie łagodzi obyczaje? Argumentami są z pewnością emocje, które towarzyszą nam podczas słuchania muzyki. Sprawiają one, że możemy za jej pośrednictwem wyrażać siebie. Jest to możliwe zarówno podczas słuchania muzyki, jak i jej komponowania. Stanowi ona ujście dla naszych odczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.
Co daje słuchanie muzyki? Muzyka towarzyszy nam na każdym kroku, zatem łatwo jest dzięki niej nastroić się na pewne działania. Podczas pracy lubimy proste, rytmiczne utwory bez linii wokalnej, które pomagają nam skupić myśli. Z kolei na spotkanie towarzyskie lepiej sprawdzą się wesołe piosenki, do których łatwo jest zatańczyć. Słuchanie muzyki pozwala nam więc modulować nastrój i tworzyć odpowiednią atmosferę do sytuacji.
Również na polskiej wsi trudno sobie wyobrazić życie bez muzyki. Muzyka ludowa zawsze była integralną częścią lokalnych zwyczajów związanych z pracą, obrzędami przejścia czy też cyklem dorocznym. Jeśli chodzi o pracę, to dźwięki czy śpiew sprawiały, że wykonywanie pewnych obowiązków wydawało się łatwiejsze i przyjemniejsze. Śpiewali i grali pastuszkowie na łąkach, osoby pracujące na polach czy kobiety podczas darcia pierza.
Z tej wspaniałej okazji w Naszym Domu wystąpili artyści Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Historia powstania zespołu sięga lat 50, kiedy to grupa studentów postanowiła powołać grupę taneczną kultywującą polski folklor. Od lat „Kortowo” czerpie natchnienie z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarza polskie tańce, pieśni i obrzędy.
Tego właśnie dnia tancerze i wokaliście zaprezentowali nam program taneczno-wokalny w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem.
Wszyscy zachwycaliśmy się pięknem strojów, tańcem oraz śpiewem młodych artystów. Skoczne dźwięki muzyki oraz znane piosenki warmińskie porwały nas do tańca. Ten występ na zawsze zostanie w naszych sercach
,,Szczęśliwi Ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach”
F. Schubert