Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to obchodzone corocznie dnia 2 października święto, zainspirowane poglądami Mahatmy Gandhiego – propagatora pacyfizmu. W naszym ośrodku ten dzień wykorzystaliśmy jako idealną okazje do szerzenia idei życia bez przemocy, głoszenia tolerancji, a przede wszystkim edukacji zwiększającej świadomość społeczeństwa na temat przemocy.
Pierwszą część wspólnego dnia poświęciliśmy na zajęcia warsztatowe. Na początku uczestnicy wskazali swoje skojarzenia ze słowem „przemoc” oraz poznali jej definicję. Zaznajomili się z 4 warunkami wraz z przykładami sytuacji codziennych, po których spełnieniu można mówić o przemocy oraz przyczyny i mechanizmy odpowiadające za powstawanie przemocy. Omówiliśmy rodzaje przemocy i wspólnie w grupach opracowywaliśmy formy przemocy (fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna i zaniedbanie, autoagresja). Każda z 5 grup miała za zadanie opisać przykłady oraz skutki jednej z form przemocy, aby jak najlepiej zrozumieć jak nawet błahe i codzienne zachowania mogą być stosowaną wobec nas lub przez nas formą przemocy. Finalnie omówiliśmy także, jak reagować na przemoc, gdzie możemy szukać wsparcia.
Zajęcia te miały na celu w szczególności uświadomienie naszym podopiecznym czym jest i jak wygląda przemoc, ale także zwiększenie ich świadomości i czujności na krzywdę.
Drugą część dnia zaaranżował nasz specjalny gość, Pan, który jest trenerem samoobrony. Po przejściu na dużą salę, rozpoczęliśmy zajęcia ruchowe, które przede wszystkim uświadomiły nam, jak ważna, podczas samoobrony, jest gibkość naszych ruchów. Aby ją osiągnąć trzeba jednak regularnie trenować. Najważniejsze, od czego trzeba zacząć, to zdrowe podejście do diety. Nasz gość, którego imienia nie możemy podać, przypomniał uczestnikom, o ważnych zasadach żywieniowych. Poruszył kwestię nie tylko zdrowego stylu życia ale również zachowania trzeźwości umysłu w sytuacjach kryzysowych oraz przedstawił nam kilka najważniejszych zasad, które mogą wpłynąć na to, iż nie będziemy potencjalną ofiarą dla sprawcy przemocy. Serdecznie dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.