Cały dzisiejszy dzień w naszym ośrodku poświęcony był w całości bardzo ciekawemu w swej prostocie zwierzęciu, jakim jest OSIOŁEK. Jest to kolejny bohater z cyklu „ Nasza Farma”.
Osioł to udomowiony gatunek ssaka z rodziny koniowatych. Charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu, małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody. Ma długie spiczaste uszy, stojącą grzywę na karku, oraz cienki ogon zakończony pękiem sierści. Wysokość w kłębie 80-160 cm. Obecnie wyhodowanych jest kilkadziesiąt ras, różniących się umaszczeniem, wielkością i postawą. Pochodzi z Afryki i został udomowiony około 6000 lat temu, jeszcze przed udomowieniem koni. Obecnie na świecie żyje ponad 40 milionów osłów, a większość z nich wszechstronnie wykorzystywana jest w mało rozwiniętych krajach, stanowiąc najtańszą i najłatwiej dostępną siłę roboczą. Przede wszystkim jest to zwierzę juczne i pociągowe, a czasem wierzchowe. Osły są łatwe w utrzymaniu, mają niskie wymagania i łatwo adaptują się do warunków utrzymywania. Niesłusznie kojarzą się z uporem i głupotą – „głupi jak osioł”, z drugiej strony słusznie z ciężką pracą – „harować jak osioł”.
W naszym Domu od rana zaroiło się od wesołych osiołków. Można było je spotkać w każdej pracowni, gdzie uczestnicy z sumiennie i z zapałem wykonywali ozdobne ośle uszka w postaci opasek, które następnie zakładali na głowy .
Zadaniem każdej grupy było również wykończenie przygotowanego wcześniej dużego rysunku osiołka. W każdej pracowni po kolei uczestnicy ozdabiali go według własnej inwencji, rysując, malując,wyklejając czy ozdabiając. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością i zaangażowaniem a radości i śmiechu nie było końca.
W końcu wszyscy zebraliśmy się na jadalni aby podziwiać nasze wspólne dzieło a zwieńczeniem tego dnia było wspólne zdjęcie, na którym nasi uczestnicy zaprezentowali się w równie wyjątkowej- oślej wersji.