Światowy Dzień Jaja to święto obchodzone od 1996 roku w drugi piątek października. Jego pomysłodawcą jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj, która w ten sposób chce podkreślić ważną rolę tego produktu w wyżywieniu ludzi na całym świecie, zwrócić uwagę na jego walory prozdrowotne oraz wszechstronność wykorzystania.
Chcąc zwrócić uwagę uczestników na dobroczynne właściwości, łatwo dostępnych i przystępnych cenowo jaj, zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego, w pierwszej części zajęliśmy się omówieniem najważniejszych informacji oraz ciekawostek dotyczących jaj. Natomiast w drugiej części spotkania, dla rozluźnienia oraz integracji przygotowaliśmy „jajcarskie zabawy”.
Uczestnicy dowiedzieli się, że nie ma drugiego pokarmu, który z punktu widzenia potrzeb naszego organizmu byłby tak bliski ideału. Jajko ma wszystkie potrzebne do życia substancje i dlatego dietetycy uznają je za wzorcowy produkt żywnościowy. Regularne spożywanie jajek może wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie czy chorób neurodegeneracyjnych związanych z postępującymi uszkodzeniami neuronów, czyli komórek, które budują układ nerwowy. Do tej grupy schorzeń zalicza się między innymi chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, stwardnienie zanikowe boczne (SLA). Uczestnicy usłyszeli również o wierzeniach i przesądach sprzed setek lat, kiedy uznawano, że w jajku zamknięta jest energia, co stanowi obietnicę odrodzenia się życia. Z tego względu wykorzystywano je w obrzędach wiosennych, w celu pobudzenia płodności ludzi, zwierząt, ziemi. Na wiosnę taczano jaja po grzbietach i bokach krów i koni, aby były tłuste, zdrowe, mocne i okrągłe. Przed pierwszą orką toczono po wołach jajkiem, aby wzmocnić jego wolę pracy. Rozrzucano po polach skorupki z wielkanocnego jaja, aby wzmocnić płodność ziemi, dodawano je kurom do karmy, aby lepiej się niosły, do wody, w której kąpano dziecko, co miało powodować, że stanie się ono pełne i okrągłe jak jajko.
Po części wykładowej uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę na temat jaj. Każdy miał szansę rozwiązać quiz, w którym były różnorodne pytania dotyczące jajek. Następnie, podczas wspólnego sprawdzania odpowiedzi i liczenia punktów, wywiązała się pogadanka, podczas której każdy mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat jajek.
Podczas drugiej części spotkania, uczestnicy zostali zaktywizowani fizycznie biorąc udział w slalomie z jajem, sprawnościowej zabawie ręka – noga czy w przenoszeniu surowych jaj bez używania rąk. Kilka innych zabaw sprawnościowych, oddechowych i sprawdzających koordynację, spowodowało, że śmiechoterapia wzięła górę.
To nie jest bajka,
że warto jeść jajka!
Warto, bo jajka kurze
obojętnie małe, czy duże
wartości odżywcze mają,
więc siłę i zdrowie dają!