Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy – święto dedykowane dawcom krwi, obchodzone corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla. Święto ustanowiono w 2004 aby uhonorować wszystkich ludzi którzy bezinteresownie dzielą się z potrzebującymi darem życia jakim jest krew-Honorowych Dawców Krwi.
Propagowanie tego dnia ma także zwiększać świadomość społeczeństwa jak bezcenne jest oddawanie krwi i zachęcić do oddawania krwi. Bez Honorowego Krwiodawstwa, bez armii ludzi dobrowolnie i bezpłatnie oddających krew nie można byłoby przeprowadzić zabiegów, operacji i leczyć i ratować ludzi. Krew jest najcenniejszym darem życia oraz dla wielu chorych szansą na szybszy powrót do zdrowia. Rejestrowanie się jako dawca krwi jest istotne szczególnie teraz, w trudnym okresie pandemii oraz zbliżających się wakacji. Poza krwią możliwe jest także oddawanie osocza przez ozdrowieńców, czyli osoby, które przebyły COVID-19. Ponadto podczas wizyty w RCKiK można zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Mogą być one spowodowane np. wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także występować u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych. Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kg, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.
Eksperci zaznaczają, że oddawanie krwi nie uzależnia i nie zmienia procesu tworzenia krwi w organizmie, a wszelkie inne opinie krążące na ten temat nie mają podstaw naukowych. Po pobraniu krew zostaje poddana preparatyce, która polega przede wszystkim na rozdzieleniu jej na składniki. Mimo intensywnych badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, dotychczas naukowcy nie opracowali metody pozwalającej na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest jej oddawanie.

W dniu dzisiejszym w naszym ośrodku zorganizowaliśmy dla uczestników spotkanie na temat krwiodawstwa. Na początek, Pani Paulina szczegółowo omówiła wszelkie podstawowe zagadnienia związane z pierwszą donacją krwi, jak wygląda proces kwalifikacji czy pobierania krwi. Uczestnicy mogli bliżej poznać na czym polega krwiodawstwo, czym jest tytuł Honorowego Zasłużonego Dawcy krwi, a także co się dzieje z krwią i jej składnikami, jak wygląda jej droga do biorcy. Następnie Pani Marta zaprezentowała i omówiła szczegółowo uczestnikom swoją ostatnią wizytę w RCKiK w Olsztynie. Na koniec uczestnicy obejrzeli filmy edukacyjne opowiadające o historii krwiodawstwa.

Wszyscy mogą potrzebować krwi. Twojej krwi. Bądź honorowy, prawdź, jak możesz zostać dawcą krwi i uratować czyjeś życie.

Twoja krew. Moje życie.