Autyzm, jako zaburzenie rozwoju mózgu, jest diagnozowany u 1 na 100 dzieci w Europie. Solidaryzując się z autykami i ich rodzinami, dzień ten obchodzony jest 2 kwietnia a kolorem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski. Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem, staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.
W naszym ośrodku obchodziliśmy Dzień Autyzmu 5 kwietnia i z tej okazji wysłuchaliśmy wykładu uzupełnionego filmem dokumentalnym. Uczestnikom przybliżone zostały problemy z jakimi borykają się osoby autystyczne oraz ich najbliżsi. Ważnym elementem wykładu było poruszenie kwestii, iż autyzm nie jest chorobą tylko, jak nadmieniono wyżej, zaburzeniem rozwoju mózgu. Dowiedzieliśmy się też, że do tej pory jedynie przypuszcza się co leży u podłoża wystąpienia zaburzenia oraz jakie są objawy i na czym polega leczenie. Przybliżony został największy problem wynikający z braku komunikacji z osobą autystyczną, którym jest m.in. brak mowy, brak kontaktu wzrokowego, nadwrażliwość na dźwięk czy dotyk. Następnie odbyła się pogadanka, w której uczestnicy wyrażali swoje współczucie, dzielili się spostrzeżeniami oraz zadawali nurtujące ich pytania.
Dodatkowo uczestnicy obejrzeli film fabularny pt. „Czarny balonik”, utrwalający powyższe informację. Po filmie opowiadającym o kochającej się rodzinie, wychowującej nastoletniego autystę, uczestnicy ze łzami w oczach, dzielili się emocjami, których doświadczyli w czasie seansu.