Święto Plonów

Dożynki to największe coroczne święto rolników. Są ukoronowaniem ich całorocznej pracy i podziękowaniem za zebrane plony. Wieńczą żniwa, a tradycyjnie obchodzone były w pierwszy dzień jesieni.

Historia dożynek na ziemiach polskich sięga czasów starożytnych. W dawnych czasach dożynki były okazją do wspólnego świętowania urodzaju. Święto dożynkowe było okazją do podziękowania Bogu za plony i do złożenia życzeń, aby w następnym roku zbiory były jeszcze obfitsze. Na terenie Polski dożynki były i są obchodzone na szczególny sposób. W dawnych czasach, po skończonych zbiorach, mieszkańcy wsi przygotowywali wspólną ucztę, na którą składał się chleb, wino, owoce i inne przysmaki. Uczta trwała kilka godzin, a ludzie tańczyli i świętowali wspólnie.

W takim właśnie wydarzeniu 3 września wziął udział nasz Dom. Dożynki w naszej gminie obchodzone w tym roku były w Purdzie, w której z tej okazji powstała piękna, typowo dożynkowa dekoracja. Ciężka praca mieszkańców tego sołectwa zaowocowała pojawieniem się m.in. ogromnego wiatraka, pięknych pszczółek, majestatycznych krów. My również przygotowaliśmy do niego bardzo starannie, tak aby jak najlepiej wypromować nasze placówki i pokazać jak wygląda nasza działalność na co dzień. Uczestnicy Dożynek byli bardzo zainteresowani naszym stoiskiem i z wielkim zaciekawieniem zasięgali wszelkich informacji o naszych dwóch ośrodkach mieszczących się w Marcinkowie i Prejłowie.

Wydarzenia tego typu to nie tylko okazja do spotkań, zabawy czy celebrowania ważnych wydarzeń ale również to możliwość pokazania mieszkańcom jak różnorodne mamy społeczeństwo, jak różnorodne są ich potrzeby i w jakich miejscach mogą być one zapewniane.