W dniu 30.07.2021 roku ciekawość świata oraz chęć poznania bardzo interesującej historii naszych okolic – a dokładnie historii Mazur- skierowała nas do pobliskiego Szczytna. Tam czekało nas przedpołudnie pełne niezapomnianych wrażeń. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Mazurskiego, które od 1945 roku gromadzi zbiory archeologiczne, artystyczno- historyczne, etnograficzne, numizmatyczne oraz przyrodnicze. Ekspozycje muzeum poświęcone są historii i sztuce materialnej Mazurów pokazując skomplikowane dzieje pogranicza polsko- niemieckiego i bogactwo tradycji tego regionu wynikające głównie z jego wielokulturowości. Każda sala przyciągała różnorodnością eksponatów i w magiczny sposób wciągała nas w historię Mazur. Ciekawy sposób przedstawiania faktów przez panią przewodnik powodował, że nie nudziliśmy się ani chwili.
Następnie udaliśmy się do odnowionych ruin Zamku w Szczytnie, znanych powszechnie dzięki powieści Henryka Sienkiewicza „ Krzyżacy”. Historia szczycieńskiego zamku sięga 1350 roku, kiedy to na miejscu wcześniejszego pruskiego grodziska założono drewniano-ziemną strażnicę obronną. Przed II wojną światową w miejscu zamku zbudowano gmach ratusza. Zachowała się wysoka wieża zwana „Wieżą Juranda”, część zabudowy przedzamcza i fosa. Choć do dziś przetrwały jedynie fragmenty murów, to czuć w nich ducha historii i każdy z łatwością może sobie wyobrazić jego formę w latach świetności.
Na koniec z głowami wypełnionymi po brzegi ciekawostkami oraz faktami historycznymi udaliśmy się do pobliskiej restauracji na czekający na nas obiad oraz deser.