„Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej”

Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich. Zawód kolejarza jest tak stary jak powstanie kolei. Polscy kolejarze pracowali na szlakach wszystkich trzech zaborów, walczyli o niepodległość Ojczyzny, działali w strukturach PKP w czasie II RP.

Oprócz kontroli biletowej, do ich obowiązków należy m. in.: opieka nad podróżnymi, odpowiadanie na ich pytania, sprawdzanie, czy wszystkie urządzenia w pociągu są sprawne i dbanie aby właściwy pociąg wyjechał i dojechał we właściwe miejsce we właściwym czasie.

Aby uczcić ten wyjątkowy i dość nietypowy zawód w naszym ośrodku od początku tygodnia wszyscy mieli nie lada wyzwanie. Każda pracownia musiała stworzyć wagon według swojego autorskiego pomysłu i kreatywności uczestników.  Powstałe wagony w dniu dzisiejszym połączyły się z olbrzymią lokomotywą tworząc niesamowity pociąg. Pociąg o długości kilkudziesięciu metrów wyruszył z „Piętra pierwszego ‘’ i przejeżdżając przez stację „ ŚDS Marcinkowo” ruszył w podróż, wioząc na pokładzie wyjątkowych pasażerów. Towarzysząca temu wydarzeniu piosenka Ryszarda Rynkowskiego „ Jedzie pociąg z daleka” umilała wszystkim podróżującym czas.

Z okazji Święta Kolejarza składamy serdeczne życzenia satysfakcji z pracy zawodowej, uznania ze strony pasażerów, pracodawców oraz wszystkich korzystających z usług kolei. Wyrazy uznania za codzienną, sumienną pracę i profesjonalizm. Życzymy, aby każdy dzień służby upływał w życzliwej atmosferze, a wartości, którymi kierowała się św. Katarzyna Aleksandryjska – patronka Kolejarzy, takie jak oddanie i poświęcenie, były zawsze obecne.