Wrzesień miesiącem dla Ziemi

Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania Świata. Wolontariusze w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, które przyczyniają się do zwiększania świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości naszego kraju.

Śmieci pozostawione w parkach, na ulicach i plażach nie tylko psują krajobraz, ale przede wszystkim zanieczyszczają naturalne środowisko. Rozkładające się odpady produkują tzw. gaz wysypiskowy, który wydziela nieprzyjemny zapach oraz jest niebezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. Miejsce śmieci jest na wysypiskach, gdzie łatwiej kontrolować procesy zachodzące podczas ich rozkładu.

Chcąc przyłączyć się do tak szlachetnej inicjatywy zaplanowaliśmy wspólnie z naszymi uczestnikami szereg działań, które będziemy realizować do końca września. Dwa pierwsze tygodnie upłynęły na tworzeniu plakatów, wierszy, prezentacji oraz piosenek o tematyce czystości naszej planety. Każda pracownia i każda grupa uczestników stworzyła wybraną przez siebie formę apelu o ratunek dla naszej Ziemi. Częstym tematem prac był problem segregacji śmieci, z którym do tej pory nie wszyscy sobie radzą. Uczestnicy apelowali o niezaśmiecanie swoich okolic i podwórek , o codzienne segregowanie śmieci i reagowanie na wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach.

W kolejnych dwóch tygodniach wszystkie grupy uczestników wybiorą się na akcję „sprzątania świata” ,podczas której sprawią, że z pobliskich lasów, łąk, pól i przydrożnych pasów zieleni znikną śmieci, w tak bezmyślny sposób wyrzucane przez ludzi. Zapraszamy do obejrzenia naszych prac , a na fotorelację ze sprzątania zapraszamy za dwa tygodnie.

„Od kiedy na ziemi pojawiło się życie”

„Niech zieleni się przyroda”

Wiersz pt. „Na ratunek Ziemi”

„Wiersz o segregacji”

piosenka ekologiczna