„Harmonia i doskonałość”

W dniu dzisiejszym w ramach zajęć z arteterapii uczestnicy zostali zapoznani z definicją mandali oraz wykonali samodzielnie prace właśnie o tej tematyce. Każdy z uczestników miał również możliwość zinterpretowania własnej mandali pod względem towarzyszących im emocji, poprzez  symbolikę kolorów, które zostały użyte w ich pracy.

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.
Korzyści z tworzenia mandali:
rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Malowanie mandali to podróż do wnętrza siebie, która pozwala na wyrażenie osobistych emocji i doświadczeń za pomocą barw i form.