ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA

Trzeciego maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po Stanach Zjednoczonych, spisanej konstytucji. W dniu uchwalenia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Tak ważna karta w dziejach naszej historii powinna corocznie być odczytywana w bardzo uroczysty sposób, przy wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego, przy prezentacji multimedialnej bądź wykładzie ukazującym ciekawostki historyczne między innymi, że autorami Konstytucji 3 maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski oraz, że Konstytucja potwierdziła przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym, dzięki któremu mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, czy też prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo do nabywania szlachectwa.

Czcząc pamięć owego wydarzenia w naszym ośrodku, w każdej z pracowni dzisiejszego dnia odbywały się zajęcia edukacyjne, dzięki którym każdy z uczestników dowiedział się lub zgłębił wiedzę na temat uchwalonej ustawy rządowej zmieniającej ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Uczestnicy dowiedzieli się jakie były okoliczności i konsekwencje uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Każda z pracowni celebrowała ten dzień w odpowiedni dla siebie sposób. Dla przykładu w pracowni muzycznej głośno i doniośle odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego a pracownia krawiecka uszyła przepięknie bujające na wietrze flagi.