Słoneczko też ma swój dzień!!!

„ Kto ma słońce w sercu, temu pogoda za oknem,

Nie jest do niczego potrzebna”

Dni są coraz dłuższe, cieplejsze i słoneczne. To oznaka nadchodzącej wiosny, przyroda budzi się do życia, świat, który nas otacza staje się coraz bardziej kolorowy i wesoły. Nie znam nikogo, kto tego nie lubi. To moment, kiedy częściej się uśmiechamy, mamy więcej energii do życia. Coraz więcej czasu zaczynamy spędzać poza domem, wychodzimy do parku, jedziemy nad jezioro, a słońce ogrzewa nas swoimi promieniami.

Słońce w życiu człowieka jest bardzo ważne, dlatego został ustanowiony dzień, kiedy świętujemy jego istnienie. 18 marca, to właśnie na ten dzień przypada Międzynarodowy Dzień Słońca. Został on ustanowiony właśnie po to, aby uświadomić jaką rolę pełni dla rozwoju roślin i życia na Ziemi. Pod wpływem słońca wzrasta poziom serotoniny, która odpowiedzialna jest za dobry nastrój, dlatego to właśnie wiosną i latem czujemy przypływ energii i jesteśmy szczęśliwsi. pod wpływem światła słonecznego nasz organizm produkuje witaminę D , przez co wzmacnia się układ odpornościowy oraz kostny. Badania wykazują, że osoby, które przebywają na słońcu chociaż 30 minut dziennie są mniej narażone na takie choroby jak: stwardnienie rozsiane, nowotwory oraz skoki ciśnienia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Słońca zorganizowaliśmy dla naszych uczestników kilka „ słonecznych” zadań. W pierwszej kolejności każda z pracowni musiała wpisać na odpowiednim promieniu tekturowego słońca z czym kojarzy im się lubiana przez wszystkich gwiazda.  Kolejne wyzwanie polegało na stworzeniu z przygotowanych wcześniej elementów- słońca i udekorowanie go za pomocą różnych technik i materiałów, oraz na prawidłowym ułożeniu układanki- rozsypanki. Najtrudniejszym zadaniem okazało się rozwiązanie testu, który po wysłuchaniu informacji na temat słońca każda grupa musiała wykonać samodzielnie. Czekająca słodka nagroda w postaci ptasiego mleczka motywowała naszych uczestników do intensywnego myślenia rezultatem czego było wyłonienie zwycięzców. Okazali się nimi uczestnicy z pracowni Ogólnej oraz Treningów Społecznych, którzy zdobyli po 10 punktów. Bardzo im gratulujemy jednak każda z grup powinna być  z siebie dumna, ponieważ pytania były bardzo trudne i wymagały sporej i usystematyzowanej wiedzy.