Tajemniczym Szlakiem Średniowiecznego Reszla

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Grze Miejskiej, organizowanej przez ŚDS w Reszlu – „Tajemniczym szlakiem średniowiecznego Reszla”. Uczestnicy z naszego domu wyruszyli w trasę pod dostojną nazwą grodu „Szlachcianie Prejłowianie”. W średniowiecznych strojach, które wcześniej musieliśmy samodzielnie przygotować, kroczyliśmy po mieście mając do dyspozycji mapę z planem trasy, sakwę oraz kartę patrolową. Kolejno, według mapy wykonywaliśmy następujące, bardzo ciekawe zadania:

Na zamku czekała na nas Czarownica. Naszym zadaniem było podanie informacji historycznych dotyczących Barbary Zdunk – ostatniej czarownicy spalonej na stosie w Reszlu. Następnie wylosowanie przedmiotu z worka i wymyślenie opowieści zawierającej w treści dany przedmiot. W naszym przypadku był to grzebień, o którym powstała niesamowita historia.

Drugim punktem zadań była plebania. Tam wysłuchaliśmy historii danego miejsca oraz mogliśmy ujrzeć średniowieczne eksponaty. Przewodnik z dużym zaangażowaniem przekazał nam bogatą wiedzę ery średniowiecznej.

Trzecim punktem zadań był kościół. Na wejściu czekała na nas siostra zakonna, która zdradziła nam, że w tym miejscu ukrył się Mnich. Naszym zadaniem było odszukanie go, a ten w zamian przekazał nam wiedzę na temat kościoła gotyckiego z końca XIV w.

Czwartym punktem zadań był Park Miejski. Tam czekał na nas Łucznik. Zadaniem każdego z nas był trzykrotny strzał do tarczy. Całkiem nieźle nam poszło!

Piątym punktem zadań było oczko wodne gdzie czekał na nas Rybak, który poinstruował nas jak wyłowić wędką drewniane rybki.

Szóstym punktem zadań był amfiteatr, a tam wspólnymi siłami musieliśmy przenieść butelkę wody na podstawce. Do niej doczepione były sznurki, za które musieliśmy złapać i odpowiednio je wyprofilować. Zadanie wymagało sprytu, skupienia, cierpliwości i panowania nad koordynacją wzrokowo – ruchową.

Siódmym punktem zadań był ratusz. Tam czekał na nas Kasztelan, który zadawał pytania na temat gmin powiatu kętrzyńskiego i ich herbów. Wykazaliśmy się ogromną wiedzą i odpowiednim przygotowaniem. Kolejno musieliśmy narysować kredkami z pamięci herb Gminy Barciany.

Ósmym punktem, ostatnim, był spichlerz. Tam czekała na nas Księżniczka, a zadaniem było pozbieranie kolorowych kamyczków i posegregowanie ich do odpowiednich worków.

Za każde wykonane zadanie otrzymywaliśmy naklejki, które przyklejaliśmy na kartę patrolową oraz puzzle, które umieszczaliśmy w sakwie, aby ich nie zgubić.

Po powrocie do punktu wyjścia czekało na nas zadanie – każdy z domów wyznaczył dwie osoby do układania zdobytych puzzli. Ze wspólnych zdobyczy powstał obraz reszelskiego rycerza. W międzyczasie nie zabrakło pokazów rycerskich, gier i zabaw, wspólnego średniowiecznego tańca, fotorelacji oraz degustacji kiełbasek z grilla, ciepłej zupy, kanapek ze smalcem i ogórkiem oraz wielu innych smakołyków. Na koniec mianowano uczestników na rycerzy i damy dworu. Otrzymaliśmy piękne wyróżnienie oraz upominki. Szczęśliwi wróciliśmy do siebie.

Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku ponownie odwiedzimy Środowiskowy Dom Samopomocy w Reszlu, aby przeżyć kolejną wspaniałą i niepowtarzalną przygodę!