Wyjazd do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce

Święta Lipka – to sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza przyciągające rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski. To również obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji.

Dlatego my też postanowiliśmy odwiedzić te wspaniałe miejsce. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy niesamowitą architekturę wnętrza Sanktuarium jak i przylegające  do niego krużganki, i inne piękne rzeźby zdobiące jego wnętrze.

Ciekawym punktem naszego wyjazdu było wysłuchanie koncertu organowego. Z zapartym tchem wsłuchiwaliśmy się w dźwięki tego monumentalnego instrumentu. Jest to piękny, bogato zdobiony prospekt organów, należący do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Obudowa zdobiona złoconym ornamentem liści akantu. Na zwieńczeniach wież są rzeźby aniołów grających na instrumentach muzycznych. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Matka Boska i Archanioł Gabriel; te dwie figury wraz z gołębicą – symbolem Ducha Świętego, stanowią grupę Zwiastowania. Rzeźby te wraz z gwiazdami i dzwoneczkami na wieżach wprawiane są w ruch podczas gry na instrumencie.  Organy zostały zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela.

Ten dzień należał do wyjątkowych, ponieważ kontakt ze sztuką sakralną napełnił nas optymizmem i radością, którą podzieliliśmy się po powrocie do Domu.